lis14

Veronika Karkošová: poctivé, farmářské a lokální jídlo až téměř až k vám domů...

Categories // Články

Veronika Karkošová z Nezvěstic se již nějaký ten měsíc věnuje poctivým farmářským (a mnohdy i lokálním) potravinám s až záviděníhodným nadšením a zápalem a mně, fanynce všeho lokálního, nezbývalo nic jiného než se s ní setkat a poznat ji blíže...

Veronika Karkošová: poctivé, farmářské a lokální jídlo až téměř až k vám domů...

S Veronikou Karkošovou z Nezvěstic, která ve svém vlastním domě provozuje výdejní místo pro poctivé potraviny od menších farmářů a výrobců z celé České republiky, jsem se setkala nedávno při samotném výdeji a nemohla se vynadivit, jak to vše krásně šlape a ještě se v mezičase seznámí nebo si popovídá s moc fajn lidmi ze svého okolí. No a samozřejmě svůj farmářský a lokální nákup jsem si odvezla i já a ještě k tomu dostala moc milý dáreček a také možnost vyzkoušet výborný kurkumový čaj :-) 


Veroniko, sama o sobě píšeš, že se zdravou stravou a fungování lidského těla zabýváš již od roku 2012. Můžeš třeba zmínit nějaký příklad ze svého života nebo z blízkého okolí, kdy skutečně změna stravy vykonala nějaký, řekněme "zázrak"?


Ano, pro mě osobně byl rok 2012 zlomový ve více směrech. První změna přišla se změnou práce a díky vleklým zdravotním potížím, na které mi klasická medicína nedokázala dát uspokojující odpovědi – dle ní jsem byla naprosto zdravá - jsem se začala zajímat sama. Dnes už na náhody nevěřím, ale tehdy roku 2012 jsem se díky „náhodě“ dostala k úžasné paní lékárnici, která si pořídila přístroj Bicom Optima (kvůli zdravotním problémům svých dcer) a rozhodla se, že zkusí biorezonanci nabídnout a léčit díky ní i lidi z blízkého okolí. Já se k ní dostala opravdu mezi prvními zájemci a vlastně jsem vůbec netušila, co mě čeká. Ač jsem se o svých hlavních problémech nezmínila, chtěla jsem jen vědět jak přístroj vyhodnotí můj „stav organismu“ – byla jsem ohromená výsledkem. Konečně mi někdo dal odpovědi a mohla jsem své hledání posunout dál. Jen pro představu – přístroj mi tehdy zjistil intoleranci na laktózu (já do té doby jedla mléčné výrobky několikrát denně a o kvalitě mléčných produktů rozhodně ještě nebyla řeč), alergii na kočku, prach a roztoče (ač mi na alergologii našli jen slabou alergii na kočku) a přístroj odhalil i potraviny, kterým bych se měla vyhýbat. Jednoduše nedělají dobře mému tělu. Upřímně mohu říct, že bylo těžké najednou ze dne na den přestat pít mléko a jíst mléčné výrobky, když jsem si bez nich den nedokázala představit. Ale když se dostanete do bodu, že uděláte cokoliv, jenom aby Vám už bylo líp, jde všechno! Opravdu! Díky této alternativní metodě, změnou stravování, hovorům s paní lékárnicí a postupem času i mizením mých problémů a cítěním se líp a líp, také značného přílivu energie jsem se začala zajímat o potraviny, stravování, lidské tělo a jeho fungování. Dnes můžu s jistotou říct, že naše tělo je chrám, o který by se měl každý s láskou starat! Vím o více případech v mém okolí, kdy změna stravování opravdu vykonala „zázrak“ – ale nejsem si jista, zda jejich příběhy mohu takto veřejně zmínit. Víte, když se prostě opravdu zastavíte, klidně zavřete i oči a uvědomíte si, čím vlastně od rána do večera vaše tělo živíte – jaké mu dodáváte živiny - kolik jídla během dne tělem projde – rozhodně musí zanechat někde „stopu“. Samozřejmě nejenom jídlo, ale i kosmetika a drogerie, kterou používáme, má na naše tělo vliv. I psychická stránka věci je podstatná, ovšem o kineziologii, rodinných konstelacích možná někdy jindy :-)


Jak ses dostala k tomu, že jsi nyní jedním z organizátorů na SCUKu a máš pod sebou lokální nákupní skupinu (Nezvěstice a okolí)? A můžeš nám také ve zkratce osvětlit, co je to SCUK a jak to na SCUKu vlastně funguje?


Už tomu bude rok, co jsem se o Scuku dozvěděla. Díky výživové poradkyni Margit Slimákové, která natáčela rozhovor s Kamilem, zakladatelem Scuku. Naprosto mě tahle myšlenka online farmářského tržiště nadchla. Moje první kroky vedly na stránku www.scuk.cz, abych zjistila, jestli mám výdejní místo poblíž. Mohla jsem začít nakupovat a nemusela si poctivé potraviny, domácí či bio, pracně shánět a objíždět daná místa, ať už obchody či farmáře. Bohužel jsem zjistila, že nejbližší výdejní místo mám dost daleko a vůbec se mi nevyplatí tam jet. Půl roku jsem čekala, zda někdo v okolí založí nákupní skupinu a budu moci nakupovat. Neustále jsem na stránce SCUKu vyhlížela nové skupiny v Plzeňském kraji a dozrával ve mně nápad založit skupinu v Nezvěsticích. Na konci dubna 2019 padlo jasné rozhodnutí, že se toho chopím a s měsícem květnem jsem si dala vlastně dárek ke svým 33. narozeninám, a to založení skupiny Farmářské nákupy pro Nezvěstice a okolí. A co ten SCUK vlastně je? SCUK.cz je komunitní farmářské tržiště, kde on-line nakoupíte přímo od farmářů a malovýrobců. Nákup probíhá skrze nákupní skupiny, které sdružují více nakupujících, a farmáři tak svezou hromadnou objednávku na jedno místo, což se jim vyplatí. Svou objednávku si následně vyzvednete ve výdejní den na výdejním místě své nákupní skupiny, kde se můžete "scuknout" s ostatními nakupujícími ;-) Jednoduše si na www.scuk.cz vyhledáte dle adresy bydliště svoji nejbližší nákupní skupinu, zaregistrujete se k nákupu a od pondělí do nedělní půlnoci můžete na několikrát nakupovat z pohodlí domova. Zaplatíte on-line či přes odloženou metodu platby Twisto a v daný čas a den si svoji objednávku vyzvednete. No a pokud jedete například na dovolenou na Moravu, vyhledáte si nejbližší výdejní místo tam, kde se právě nacházíte, a můžete si nakoupit i na dovolené ;-)


Mohou lidé z našeho okolí nakoupit na SCUKu také lokální potraviny a podpořit tak farmáře a výrobce přímo z místa?


Ano, mohou. Farmáři se neustále přidávají a mají zájem o spolupráci. Tím pádem se nám jako nakupujícím stále rozšiřuje nabídka potravin. Když jsme začínali v květnu, měli jsme k dispozici tři farmáře. Dnešním dnem vybíráme v nákupu od 94 farmářů z celé České republiky. Z našeho kraje se ke SCUku přidala Ekofarma Útušice, Poctivé dobroty od Macháčků a Tymákovské sušené maso.


Pozoruji, že jsi na své facebookové skupině velmi aktivní. Co Tě nejvíce naplňuje a dodává při tom všem energii?


Musím říct, že mě tato činnost baví a naplňuje kompletně od A do Z. Jsem moc ráda, že můžu farmářům zajistit větší odbyt poctivých potravin, udělat jim reklamu a odprezentovat výborné výrobky – jak chuťově, tak kvalitou! Pokud se někdo o toto téma zajímá hlouběji, ví moc dobře, že není jen tak pro farmáře získat označení BIO, je to leckdy zdlouhavý a náročný proces. A jinak, než přes SCUK, by nebylo možné nebo velmi obtížné od některých farmářů či malovýrobců výrobky do Nezvěstic dostat. Jsem toho názoru, že bychom měli podporovat především své české zemědělce a chovatele, rodinné podniky, malovýrobce, kteří se snaží hospodařit udržitelně, chovají zvířata v důstojných podmínkách a s úctou s nimi zacházejí. Je skvělé, že můžu zajistit kvalitní potraviny nejenom sobě a své rodině, ale i ostatním lidem, kterým není lhostejné co jedí. Bonusem je poznání nových lidí, kteří smýšlejí stejně nebo podobně jako já. Zatím musím říct, že si ke mně chodí pro nákupy samý skvělí lidé!


Kde naopak spatřuješ největší zádrhely?


Momentální zádrhel spatřuji pouze v tom, že bych potřebovala, aby den měl 48 hodin - „problém“ asi nejenom maminek na mateřské :-)


Dá se tím, že organizuješ farmářské nákupy pro lidi z okolí, vlastně uživit? Pokud ne, máš nějaké budoucí plány co se týče podpory zdravého a poctivého jídla od lokálních farmářů?


Musím prvotně říct, že jsem do tohohle projektu nešla s cílem se uživit. Opravdu mě to v počátku nezajímalo. Šla jsem do toho hlavně s cílem si moci nakoupit farmářské výrobky – nemuset je shánět po okolí, což je časově náročné. Pomoci farmářům propagovat jejich poctivé výrobky a dostat je do Nezvěstic. Bonusem pro mě je to, že si za organizování a přípravu nákupů pro lidi můžu pro svou rodinku někdy částečně, někdy zcela zdarma nakoupit farmářské zboží. Co se týče budoucích plánů, žiji v přítomném okamžiku a nechávám se překvapit co spolupráce s farmáři a SCUkem v budoucnu přinese :-) 


Co bys vzkázala lidem, kteří ti řeknou, že takové jídlo kupovat nebudou, že je to moc drahé, anebo že bio zemědělci stříkají v noci apod.?


Na to můžu říct jediné – je to každého věc, každý má právo se rozhodnout tak, či onak. Rozhodně nemám potřebu někoho přesvědčovat. Na druhou stranu vím o lidech, kteří by rádi nakupovali, ale bohužel finanční situace jim to zatím nedovolí nebo jen částečně. Samozřejmě jsem se už setkala s názorem, že bio vlastně nemůže být nic, jelikož vzduch a půda jsou zamořené. Ale na SCUKu není v nabídce jen bio. Každopádně kdo má tendence říkat tyto věci (myslí si to), nejspíš u mě ani nenakoupí :-)

 

Veroniko, děkuji i Tobě a přeji, ať se Tvoje nákupní skupina rozrůstá o samé fajn lidi :-) Ještě bych ráda zmínila, že pokud to máte blíže do Nepomuku, tak je nákupní skupina i tam: zde

 

Eliško, děkuji také moc za možnost rozhovoru a přiblížení lidem Scuk, i za reklamu na tvých stránkách! Pokud bude mít někdo chuť na kvalitní potraviny a zavítá do Nezvěstic – ráda ho poznám osobně! ;-)

  

Rozhovor s Veronikou Karkošovou vedla: Eliška Hufová

 

  

   

Vytvořil © 2019 MEJWEB